Veliki u malom paketu
Kao što vjerojatno i sami znate, mini-ITX standard matičnih ploča propisuje dimenzije od svega 17 x 17 cm, što proizvođačima ne ostavlja baš previše mjesta da na ploču natrpaju razna proširenja i dodatne mogućnosti koje zahtijevaju više mjesta. Z170N WIFI na sebi nosi jedan PCI-e 3.0 x16 fizičke duljine i x16 električne konfiguracije, dva utora za DDR4 RAM (s podrškom XMP profila do 3200 MHz), šest SATA III priključaka, SATA Express i čak M.2 Socket 3 utor (22110) s 32 Gbit/s propusnosti koji ćete pronaći na neobičnom mjestu, s donje strane ploče. To je i logično, obzirom da s gornje strane jednostavno nema prostora. Od bitnijih konektora na ploči to bi bilo to, a od ostatka naći ćete USB 3.0 header za kućište, kao i USB 2.0, te pokoji fan header.
Kao u veće braće: Posebno se ističe prisutnost podrške za Wi-Fi te USB Type-C konektora
Sa stražnje strane su nas na I/O panelu dočekala četiri USB 3.0 utora i jedno iznenađenje u obliku USB 3.0 type-C konektora, dva HDMI izlaza 1.4a standarda (podrška za 4K rezoluciju), DVI-D, analogni i optički izlazi za audio, PS/2 combo, konrektori za bežičnu antenu, te uvijek dobrodošla čak dva Gigabit LAN priključka za lokalnu mrežu. Bežična mreža najnovijeg je 802.11 ac draft standarda, uz prijenos brzine do 867 Mbps zahvaljujući dual band konekciji, a tu je i podrška za Bluetooth 4.2. Dizajn ploče je zapravo u potpunosti identičan prethodnim generacijama, sivo-crne kombinacije boja, a ni layout komponenti se nije previše mijenjao jer, ruku na srce, obzirom na prostor koji ima na raspolaganju, niti ne može. Većina bitnih konektora raspoređena je po vanjskim rubovima ploče, što je uvijek dobro u kontekstu cable managementa, a jedinu primjedbu imamo na dosta neobičnu lokaciju USB 3.0 headera koji se nalazi tik do I/O backpanela. Kad smo se već dotakli cable managmenta, odnosno kućišta, namjena ove ploče je da se smjesti u odgovarajuće (malo) kućište, jer inače njezina veličina zapravo i nema smisla.
Cijela filozofija koja stoji iza Mini-ITX-a formata matičnih ploča (i kućišta) je zapravo jako računalo u malom i prenosivom pakiranju. Sve više korisnika polako prepoznaje prednosti ovakvih konfiguracija, pa stoga niti ne čudi nagli rast njihove popularnosti u zadnje vrijeme. Zamislite samo fleksibilnost jedne takve konfiguracije, Skylakeov Core i5 ili Core i7 u kombinaciji s GeForce GTX 970 / Radeonom R9 380X grafike, spakiran u kutiji reda veličina kartona mlijeka. Vratimo se mi natrag na funkcionalnost ovog modela. U usporedbi s modelom iz prošle generacije, UEFI BIOS je manje-više ostao isti, a bili smo u mogućnosti upravljati većinom osnovnih funkcija što se tiče overclockinga, što je očekivano obzirom na Z170 čipset. Jest da je ploča nešto slabije opremljenija po pitanju dizajna naponske jedinice (5-phase power design), ali uspješno smo ostvarili 4,4 GHz radnog takta na Intelovom Core i7 – 6700K.
Dodatna oprema je oskudna, ali ionako u kutiju ne bi stalo ništa drugo osim SATA kabela, I/O shileda i WIFI antena. Testirana matična ploča nažalost nije toliko opremljena u usporedi s high-end ATX pandanima, ali svakako može konkurirati drugim modelima u svom segmentu. Cijena jeste nešto viša nego kod klasičnih modela Z170 matičnih ploča, ali treba uzeti u obzir da je ovdje riječ o posebno (malom) proizvodu koji nije lako dizajnirati da bude konkurentan “velikoj braći”.
Cijena:
1.199,00