Koji Android je najbolji - USPOREDNI TEST Top 5 Android telefona - 3.5 out of 5 based on 8 votes
Koji Android je najbolji - USPOREDNI TEST Top 5 Android telefona

Koji Android je najbolji - USPOREDNI TEST Top 5 Android telefona

Top 5 Android flagship pametnih telefona


S dolaskom Sonyjeve Xperije XZ Premium i HTC-ova U11 kompletirana je ponuda najjačih Android mobitela za ovu  godine, a usudili bismo se reći i većine mobitela do kraja godine.

Novi Note 8 je čisti phablet i čim stigne na test objaviti ćemo recenziju. Ostaje nam još pričekati novi iPhone, koji tradicionalno izlazi u rujnu. Xperia XZ Premium i U11 usto su donijeli i čipset nove generacije - Qualcomm Snapdragon 835 - oko kojeg su kružile glasine da će se pojaviti isključivo na Samsungovim flagshipovima. Na kraju, Samsungov Galaxy S8+ u ove je krajeve došao sa svojim Exynosom 8895 Octom. Čipset iz “kućne radionice” ima i Huawei P10, kojeg pogoni HiSilicon Kirin 960, odnosno nova generacija Kirin linije. Jedini flagship u ovom testu koji se nije okitio novim perjem je LG-jev G6. Naime, u njemu se nalazi vremešni, no još uvijek potentan Qualcommov Snapdragon 821.

G6 je zato poseban po drugim stvarima. Ne, više ne fura modularni dizajn ili posebne materijale izrade poput kože. Štoviše, ima prilično konvencionalan dizajn. Međutim, od ostalih mobitela ga razlikuje format ekrana. Velikih 5,7 inča, koje se i ne čine toliko velikima s obzirom površinu ekrana u odnosu na površinu mobitela, daje prikaz u 18:9 formatu. No nije jedini poseban u tom pogledu. Galaxy 8+ ima 18,5:9 format slike te također vrlo dobar omjer površine ekrana u odnosu na veličinu mobitela. Kako ekrani teško mogu postati još duži, a da mobiteli stanu u naš džep i da se njima normalno možemo služiti, neki proizvođači odlučili su se na iskorištavanje što veće površine mobitela da bi stavili što veći ekran. Neki. Ne i Sony. On nastavlja sa svojim robusnim, larger-than-life dizajnom, kojeg ponovno krasi 4K rezolucija.
Sve to dolazi na naplatu kad mobitel povučete s njegove sise, tj. USB Type-C konektora, kojeg ove godine imaju svi pretendenti za tron najboljeg Android flagshipa, i počnete ga normalno koristiti. Srećom, svi mobiteli su opskrbljeni baterijama kapaciteta 3000 mAh i više tako da će i uz maksimalnu svjetlinu te korištenja svih njihovih posebnosti izdurati (barem) jedan dan. Što i treba biti normalno u ovoj, najvišoj kategoriji mobitela.
No nas u ovom usporednom testu ne zanima ponaša li se flagship kao flagship. Nas zanima koji je flagship najbolji. I sukladno tome, bacili smo ih u niz nemilosrdnih usporednih testova.


Tehnologija 1 fmt
Nezadrživa evolucija

Ove godine proizvođači su se odlučili na poliranje umjesto inoviranja


U odnosu na prijašnje godine, brandirani proizvođači su ublažili rat brojkama na papiru. Gledajući samo specifikacije, mogli biste dobiti dojam da se nije puno toga bitno promijenilo. Osmojezgreni procesor, 2K rezolucija i 4 GB RAM-a sada je de facto standard, no ne može se reći da je novost (khm, Samsung, khm). U segmentu kamera situacija je još “gora”. Novi modeli su zadržali, a neki i smanjili broj megapiksela. Ipak, oni koji dovoljno dugo prate scenu znaju da nije sve u brojkama, pogotovo kad se radi o megapikselima. Uspoređujete li današnje i prošlogodišnje modele, razliku ćete svakako osjetiti, od performansi i svjetline ekrana do kamera i cjelokupne opremljenosti.

Duljina je bitna
Najveća inovacija na novim flagshipovima je format ekrana na LG-jevu G6 i Samsungovu Galaxyju S8+. G6 dolazi s 18:9, a Galaxy S8+ s 18,5:9 formatom ekrana. Ovisno o tome za što najviše koristite mobitel, ovo bi vam mogao biti preuranjeni gimmick ili pak genijalna inovacija. LG i Samsung su se za ovaj format, nagađamo, odlučili kako bi povećali ekran bez da povećaju sam uređaj s čime su u potpunosti pogodili. Unatoč tome što ima ekran od 5,7 inča, G6 se nimalo ne doima robusnim. Dapače, mnogo bolje leži u ruci u usporedbi s klasičnim HTC-ovim U11 ili Sonyjevom Xperijom XZ Premium. Galaxyjevih S8+ 6,2 inča mi je ipak bio malo problematično za korištenje, no ni izbliza kao na phabletima s većim ekranima. Izduženiji ekran znači i više piksela, a više piksela znači više prostora za rad, čitanje te mutitasking. Dakako, Samsung i LG su već duže vrijeme na svojim high-end modelima imali opciju prikaza dvije aplikacije na jednom ekranu, no sad je ona nativno podržana na Nougatu. LG je također prikazao zanimljive načine na koji developeri mogu iskoristiti 18:9 ekran. Recimo, aplikacija Kvadratna kamera vam omogućava da u 1:1 formatu snimite selfie (ili krajolik stražnjom kamerom) i onda ga odmah nakon toga u istoj aplikaciji pregledate, bez da morate provjeravati kako je fotka ispala u galeriji. Jednako tako, zanimljiva je opcija fotografiranja kolaža od četiri slike u istoj aplikaciji, koja nudi još dva načina rada.
S druge strane, pitanje je hoće li i koliko developeri koristiti posebne mogućnosti ovog formata. I, naravno, hoće li korisnici prigrliti ovaj format. Trenutno je vrlo malo sadržaja i aplikacija optimizirano za 18:9, a još manje za radikalniji 18,5:9. G6 automatski skalira aplikacije na 16,7:9 format (standardni prikaz 16:9 aplikacije + gornja traka i navigacijski gumbi na dnu), a Samsung ih prikazuje u običnom 16:9 modu s gornjom trakom, navigacijskim gumbima na dnu i dodatnim crnim prostorom između. Ipak, važno je istaknuti da se te postavke mogu promijeniti. Za svaku aplikaciju posebno možete proširiti prikaz na fullscreen, koliko god to izgledalo neprirodno. Gledajući YouTube filmove na oba mobitela moramo priznati da nas nisu previše iritirale crne rešetke sa strane. Nakon par sekundi, miče se UX YouTubea, a crne rešetke sa strane se stope s pozadinskom bojom mobitela - a to je u našem slučaju bila crna. Dakle, iskustvo je bilo slično gledanju filma na mobitelu s manjom površinom ekrana u odnosu na površinu uređaja. Što će reći, većinom ponude na tržištu. Usprkos tome, svjesni smo da bi to moglo prilično iritirati pojedine filmofile, koji mogu uživati u tek uskom izboru sadržaja za 18:9 (ne i 18,5:9). Primjerice, Netflixovim serijama Kuća od karata i Stranger Things.
Tehnologija 2 fmt
Pikseli pod povećalom
Većina proizvođača zdušno je prihvatila 2K rezoluciju kao standard, iako većina korisnika neće primijetiti veliku razliku u korištenju u odnosu na Full HD. Osim ako ne stave mobitel “na glavu” kako bi konzumirali VR sadržaj. U tom slučaju, najbolji izbor je Xperia XZ Premium, koja se može pohvaliti 4K ekranom (3840 x 2160). Većini korisnika će biti dovoljan i Full HD prikaz (1920 x 1080) s Huaweijevog P10. U11 ima standardni 2K prikaz (2560 x 1440), dok izduženi G6 (2880 x 1440) i Galaxy S8+ (2960 x 1440) imaju povećani broj piksela. Svakako, u odnosu na prošlogodišnje modele ekrani su svjetliji i živopisniji. No ono što je zaista veliki plus kod G6, Galaxy S8+ i Xperije XZ Premium je mogućnost prikaza HDR sadržaja, odnosno reproduciranja HDR10 filmova. G6 dodatno podržava konkurentsku HDR tehnologiju Dolby Vision.
Nije tajna da veći ekrani s visokom rezolucijom troše puno energije, a proizvođači svake godine tom problemu pokušavaju doskočiti bumpom autonomije baterije u uređaju. Sve dok ista stane u tanak dizajn. Sad je 3000 mAh minimum (U11), a 3500 mAh (Galaxy S8+) plafon među flagshipovima. Valja napomenuti kako su svi proizvođači prigrlili USB Type-C utor s kojim se vrijeme punjenja u pravilu značajno skraćuje. Svi pametni mobiteli na testu su implementirali tehnologiju brzog punjenja.
Tehnologija 7 fmt
U zmajevu gnijezdu
Veliku ulogu u uštedi energije, dakako, igra i čipset. Samo dva mobitela na testu (U11, Xperia XZ Premium) imaju isti čipset - Qualcomm Snapdragon 835. U G6-ici kuca vremešni Qualcomm Snapdragon 821, P10 također ima nešto stariji hardver (HiSilicon Kirin 960), dok europski model Galaxyja S8+ pogoni Samsungov vlastiti Exynos 8895 Octa. Svi mobiteli bez iznimke rade brzo i fluidno, no u direktnoj usporedbi G6, jedini mobitel s četverojezgrenim procesorom na ovom testu, ipak primjetno kaska. Najveća razlika se očituje u pokretanju zahtjevnih igara poput CSR Racinga 2.
Unatoč tome što je također izašao tijekom prošle godine, Huaweijev Kirin 960 nas je vrlo ugodno iznenadio na sintetičkim i stvarnim testovima. Na određenim testovima je nadmašio je i Snapdragon 835 i Exynos 8895 Octu, koji uživaju status pravih novogeneracijskih flagship čipsetova. Snapdragon 835 i Exynos 8895 Octa su izgrađeni u 10 nm procesnoj tehnologiji (Kirin 960 - 16 nm, Snapdragon 821 - 14 nm), a nije zgorega spomenuti da podržavaju brzinu downloada od 1 Gbit/s te uploada od 150 Mbit/s (iako ih u praksi vjerojatno nećete tako skoro koristiti). U okršaju potonjih, Snapdragon 835 na našem je testovima odnio pobjedu, no ipak trebamo istaknuti kako smo na Samsungu koristili High Performance mod (tvornički dolazi s optimiziranim modom) s najvećom svjetlinom i najvišom rezolucijom. Važno je napomenuti da svi novi čipseti, osim Snapdragona 821, dolaze s brzom UFS 2.1 tehnologijom za prijenos podataka, a svi testni mobiteli također imaju 4 GB RAM-a.

Tehnologija 4 fmt

Skeneri za prepoznavanje kao standard
‘Još jedan bitan iskorak ove generacije high-end mobitela leži u prihvaćanju različitih skenera i pametnih načina za prepoznavanje korisnika i otključavanje mobitela. Smart Lock aplikacija na Android mobitelima može prepoznati kada nosite uređaj te ga prema tome držati otključanim. Isto važi za lokaciju i uparivanje s drugim pouzdanim uređajima. Smart Lock usto nudi opciju prepoznavanja lica (na Androidu 7.1.1) i glasa.
Međutim, mnogi stručnjaci za IT sigurnost se slažu kako tehnologija prepoznavanja otiska prstiju (koju imaju svi testirani mobiteli) te šarenice (koju sadrži Galaxy S8+) pruža viši sloj sigurnosti i bolju zaštitu od hakiranja. Najbolje je kombinirati postojeće skenere s dodatnom autentifikacijom u vidu lozinke ili uzorka. Već smo se naviknuli na brze skenere za prepoznavanje otiska prstiju, a oni ni ovdje nisu iznimka. Skener šarenice isto tako radi vrlo dobro i brzo, ali velika mu je mana što nije primjeren svim situacijama i praktičan kao skener otiska prstiju. Naime, kako biste registrirali šarenice, morat ćete skinuti naočale (ako ih nosite), a usto tehnologija radi samo u pogodnim svjetlosnim uvjetima. Npr., nije pogodna za korištenje pri jarkom suncu.
Tehnologija 8 fmt
Uspon selfie i pad stražnje kamere
U ovoj generaciji mobitela još je izraženija namjera proizvođača da smanje broj megapiksela na stražnjoj kameri te se usredotoče na samo poboljšavanje iste (senzor, fokus, HDR, veći otvor blende). HTC, Huawei i Samsung su zadržali isti broj megapiksela dok su ga LG (sa 16 na 13) i Sony (s 23 na 19) smanjili. S druge strane, gotovo svi su povećali razlučivost na prednjim fotoaparatima. U11 se tako diči s 16 MP selfie kamerom (5 MP), Galaxy S8+ ima 8 MP (5 MP), a Sony je skočio na 13 MP (5,1 MP). Huawei je zadržao broj megapiksela (8 MP), a LG ga smanjio (s 8 na 5 MP). G6 i P10 zato imaju dvostruku stražnju kameru, no sustav rada tih kamera se poprilično razlikuje. G6 se sastoji od “obične” i širokokutne kamere. Obje kamere imaju 13 MP, no osim kuta snimanja razlikuju se po otvoru blende i mogućnostima. Obična kamera je prikladnija za noćno snimanje s otvorom blende od 1.8 te ima OIS i PDAF autofokus. Potonje mogućnosti izostavljene su u širokokutnoj kameri, kojoj f broj iznosi 2.4. Dvostruka kamera P10 radi kao na prošlogodišnjem modelu. Točnije, obična kamera od 12 MP hvala normalnu sliku u boji, dok kamera od 20 MP ima crno-bijeli senzor, zahvaljujući kojem može uhvatiti puno više svjetla te time poboljšati detalje i oštrinu i u manje idealnim uvjetima.
Tehnologija 5 fmt
Veliki povratak dual SIM-a
Ok, malo vas trolamo s ovim podnaslovom, no stvarno je zanimljivo kako svi flagshipovi imaju dual SIM varijantu. Točnije, od testnih primjeraka, Galaxy S8+ i Xperia XZ nisu imali mogućnost umetanja dviju SIM kartica, no moguće ih je nabaviti i u toj varijanti. Možemo reći da je ono što je već godinama standard u nižoj i srednjoj cjenovnoj kategoriji sad postalo “dostupno” i velikim igračima. Dakle, korisnici imaju mogućnost umetnuti dvije nano SIM kartice ili jednu nano SIM karticu i jednu microSD karticu. Pokušaj određenih proizvođača da Android korisnike naviknu na korištenje isključivo interne memorije, bez mogućnosti proširenja microSD karticom, neslavno je propao (hvala nebesima!) pa su proizvođači bili prisiljeni naći mjesta za SIM i microSD kartice, čime su mnogi prigrlili goreopisani Hybrid SIM. Od ostalih manje spominjanih, ali svejedno zanimljivih tehnologija, zanimljivo je istaknuti kako većina mobitela dolazi s Corning Gorilla Glass 5 staklenom zaštitom od pada i grebanja na prednjem ekranu (G6 ima tu zaštitu tek na poleđini, dok prednji ekran štiti CGG 3). Svi mobiteli osim P10 imaju certifikat otpornosti na prašinu i vodu. P10, U11 i Xperia XZ Premium se mogu pohvaliti stereo zvučnicima, a G6 ima i jednu dinosaursku aplikaciju koju upotrebljava sve manje (mlađih) korisnika, ali koja dobro dođe u nedostatku signala. Naravno, riječ je o FM radiju.


Tehnologija 9 fmt



Metodologija 2 fmt1
Kako smo testirali


Najjače Android mobitele podvrgnuli smo nizu testova - što sintetičkih, što stvarnih



Mobitele smo sučelili u nekoliko kategorija: performanse, ekran i ergonomija (jedna kategorija), kamere, baterija, opremljenost i dojam. U konačnom udjelu, najviše bodova nosio je test performansi s 30%, zatim testovi ekrana i ergonomije te kamera s 25%, baterija je doprinijela s 10%, a opremljenost i konačni dojam s 5%. Za test performansi napunili smo mobitele do kraja (100%), ažurirali softver, podesili maksimalnu svjetlinu i rezoluciju te počeli vrtjeti benchmark testove. AnTuTu i 3DMark SlingShot Extreme i ovdje su se pokazali kao vjerni partneri u metodologiji testiranja. Osim sintetičkih benchmarkova, napravili smo test performansi u stvarnim okolnostima, odnosno mjerili smo vrijeme: uključivanja uređaja, gašenja uređanja, uključivanja kamere te dviju igara - Clash Royale i CSR Racing 2. Odlučili smo se na test stvarnih performansi kao svojevrsnu kontrolu mobilnih benchmarkova, koji su se čak i u pogledu istog čipseta (Xperia XZ Premium, HTC U11), znali drastično razlikovati (vidi rezultate AnTuTu testa). Uključivanje i gašenje uređaja te uključivanje kamere smo odabrali jer se radi o najnužnijim i/ili najčešćim radnjama, igru CSR Racing 2 da oznoji čipsetove, a igru Clash Royale jer je trenutno najpopularnija (ne računamo li privremenu ulizicu Fidget Spinnera). 50% ocjene u testu performansi nosili su benchmark, a 50% testovi stvarnih performansi.
U kategoriji ekrana i ergonomije, ocjenjivali smo (subjektivno) ergonomiju uređaja (50%), odnosno masu, praktičnost i dojam držanja u ruci te ekran (50%). U pogledu ekrana, nije nam bitan format ekrana jer koliko god otklon od klasičnih 16:9 imao svoje prednosti, u ovom trenutku ima i dosta mana. Radije smo se usredotočili na veličinu, rezoluciju, gustoću piksela te, opet subjektivno ocijenjenu kvalitetu prikaza ekrana u standardnom modu rada. Svi mobiteli dolaze s mogućnošću podešavanja temperature boja na ekranu, a Xperia XZ Premium i Galaxy S8+ nude i nekoliko načina rada zaslona. Kako bismo bili što pošteniji prema svima, uspoređivali smo kvalitetu prikaza u tvornički podešenom načinu rada, a ne u njihovom najboljem načinu rada/custom prilagođenoj temperaturi. Galaxyju 8+ definitivno nije pomogla činjenica što po defaultu ima implementiran adaptive display, koji čini boje previše zasićenima.
S novom generacijom mobitela, mnogi proizvođači su odlučili povećati broj piksela, što uvijek negativno utječe na bateriju, čiju smo potrošnju testirali jednosatnim korištenjem. 20 minuta smo proveli gledajući videe, 20 minuta smo lurkali po društvenim mrežama, a 20 preostalih minuta se zabavljali s ostalim aplikacijama. Cijelo vrijeme smo imali uključen tvornički način rada zaslona, najvišu svjetlinu i rezoluciju te uključene WiFi, NFC i GPS module.

Metodologija 4 fmt
Za test kamere, od nekih prigodnih desetak scenarija koje smo zamislili i snimili, odabrali smo četiri fotografije (jednu dnevnu s HDR-om, jednu dnevnu selfie, jednu noćnu s blicom, jednu noćnu bez blica) i dva 4K video zapisa za usporedbu (jedan dnevni, jedan noćni). Na stranu što neke fotografije nisu ispale uzbudljive, pola fotografija je odbačeno radi različitih načina na koji kamere rade i radi kojih određene fotografije nismo mogli objektivno uspoređivati. Primjerice, P10 ima bljeskalicu na prednjoj kameri, no ona se tek automatski uključuje što znači da noćne selfieje i selfieje u zatvorenom prostoru nismo mogli usporediti s konkuretskim modelima, koji su imali uključen blic. Isto tako, P10 (logično) ne može snimati u HDR načinu rada s 20 MP kamerom pa smo za usporednu HDR sliku (danju, na otvorenom) morali uzeti onu od “samo” 12 MP. Svaka fotografija nosila je 20% ocjene u udjelu ove kategorije, a video 10%.
U kategoriju opremljenosti svrstali smo sve posebnosti i sitnice koje mogu donijeti prevagu ako se dvoumite između dva ili više modela. Mobiteli bi dobili poseban plusić, odnosno višu ocjenu, na račun veće interne memorije, većeg proširenja interne memorije, skenera za otisak prstiju, skenera šarenica, bolje zaštite ekrana, IP certifikata, dual SIM-a, FM radija, stereo zvučnika i binauralnog snimanja zvuka. Svaka od ovih značajki nosila je 10% udjela u kategoriji.
I na kraju, osobni dojam recenzenta, sudjelovao je s 5% u konačnoj ocjeni.



HTC Hot stuff

HTC U11
Novi kralj


S moćnim Qualcomm Snapdragon 835 čipsetom, klasičnim 16:9 ekranom 2K rezolucije i izvrsnom kamerom, smatramo kako će HTC ove godine napokon pridobiti (natrag) veliki broj korisnika te unijeti više živosti u „bilokoji Android flagship vs. Samsung Galaxy“ online prepucavanja. Metalno unibody kućište, ključna karakteristika HTC-ovih flagshipova, ovog puta je zamijenila svjetlucava stakleno-metalna izrada, što bi stariji korisnici mogli zamjeriti. Priznajemo, i nama stari dizajn bolje leži od novog. S druge strane, dobili smo bolju izdržljivost. Prednju stranu mobitela štiti Corning Gorilla Glass 5, a stražnju CGG3. HTC U11 usto ima IP67 certifikat, što znači da je otporan na prašinu i vodu.
Smatramo kako je otpornost na ovom mobitelu „big deal“ ne samo zbog praktičnih razloga, nego radi same izrade i funkcija uređaja. Naime, čestice prašine rado se lijepe za staklene površine a često se zavuku i u uski prostor između staklenih površina i rubnog, metalnog dijela, pa uređaju itekako treba zaštita od prašine. Otpornost na vodu znači da možete snimati selfieje pod vodom. Samo zapamtite: pod vodom, ne pod morskom površinom! A snimanje je olakšano inovativnom Edge Sense tehnologijom. Radi se o tehnologiji koja omogućuje da stiskom dlana oko mobitela otvorite kameru te dodatnim stiskom snimite fotografiju. Edge Sense možete programirati da otvara i druge aplikacije, a možete i registrirati da otvara dvije različite aplikacije/radnje s jakim ili mekim pritiskom. Ne radi se tehnologiji koja će promijeniti mobilnu industriju iz korijena, ali svakako možemo vidjeti njenu široku upotrebu u nezgodnim situacijama. Recimo, u zimskim danima kad ni za kakvu pulsirajuću obavijest ne bismo skinuli rukavice.

HTC U11 3 opt
Govoreći o temperaturama, U11 je prilično hladnokrvan mobitel, koji fluidno obavlja višestruke zadaće uz minimum znoja, uvjerili smo se u normalnom, višesatnom korištenju mobitela. Moguće je da su radi drugačijih materijala i načina izrade kućišta riješeni problemi s pregrijavanjem od kojih su patili prethodnici. Moramo pohvaliti i vjernu reprodukciju boja na Super LCD5 ekranu, koja ipak svjetlinom malo zaostaje za neprikosnovenim Samsungom. Međutim, ono što će vas apsolutno oduševiti u odnosu na konkurenciju je zvuk. Vratili su se Boomsound stereo zvučnici, a u pakiranju smo također dobili vrlo dobre USonic slušalice (nažalost, spajaju se preko USB Type-C konektora – uređaj nema 3,5 mm utor). Slušalice skeniraju uši te same optimiziraju razinu glasnoće i smanjuju šum iz okoline. Ova tehnologija nam je na prvi bas zvučala čudno, no ubrzo smo se navikli. Štoviše, imali smo „WTF?“ dojam kad smo se vratili standardnim (u mom slučaju to su iPhone) slušalicama.
Stražnja kamera još je jedan iznimno jaki adut HTC-ove perjanice. U noćnim uvjetima je neprikosnovena, bilo da se radi o fotografijama ili 4K videu. U dnevnim uvjetima joj već mogu parirati drugi flagshipovi, ali svejedno daje izvrsne rezultate. U11 prirodno obrađuje fotografije umjesto da pribjegavanja raznim softverskom kompenzacijama (uglađivanje detalja nauštrb vjernosti uvjeta). Usto, mobitel ima odličan „pro“ mod snimanja. Selfie kamera od 16 MP producira dobre fotografije, ali moramo reći da smo ipak očekivali malo više.
HTC-ovo Sense UI Sučelje ne razlikuje se radikalno od stock Androida pa vam navikavanje na njega neće predstavljati problem. Plus mu je što dolazi s Android 7.1.1 verzijom, a minus što pohranu gutaju predinstalirane (HTC-ove) aplikacije, koje možda nećete koristiti, a za koje je dodatno potrebna registracija/prijava na račun.

Noćna HTCU11 opt



Čipset: Qualcomm Snapdragon 835
RAM: 4 GB
Ekran: 5,5”
Rezolucija: 2560 x 1440
Fotoaparat (stražnji): 12 MP
Baterija: 3000 mAh



Huawei best buy

Huawei P10
Apple fanboj



Dizajn, način upravljanja jednim prstom te brzina ovog mobitela mnoge će podsjetiti na flagship iz Cupertina. Naime, prošlogodišnji čipset HiSilicon Kirin 960 u testovima i normalnom korištenju pokazao je da se dostojno i ravnopravno može nositi s, na papiru, modernijim i/ili jačim konkurentima, bilo da su u pitanju obični zadaci, bilo da su igre. Sve to u omanjem, vrlo kompaktnom metalnom kućištu s dijamantnim, rezom koje odlično leži u ruci.
Huawei P10 umnogome sliči svom prethodniku, no razlikuje se po dva bitna faktora: ekranu i skeneru otiska prsta. Ekran je sad zericu manji (za 0,1 inč, točnije), no zadržava istu tehnologiju prikaza (IPS-NEO) i rezoluciju (Full HD). Unatoč tome što P10 ima „samo“ FullHD ekran, pikseliziranost se ne vidi radi visoke gustoće piksela po inču, a kvaliteta prikaza je vrlo dobra. Dodajmo tome da je ekran zaštićen Corning Gorilla Glass 5 tehnologijom. Nažalost, P10 nema IP certifikat kao svi drugi usporedni primjerci. Što se tiče skenera otiska prsta, on se više ne nalazi na poleđini, već je smješten ispod ekrana.
Osim što služi za otključavanje uređaja, skener otiska prsta funkcionira kao Home gumb, slično kao na iPhoneu. U postavkama možete birati želite li se služiti tipičnim postavom Androidovih virtualnih tipki za navigaciju ili isključivo Home gumbom. Čuli smo vrlo oprečna mišljenja o navigaciji jednim gumbom na ovom modelu, no svejedno smo ga željeli isprobati.

Huawei P10 3 optI oduševili smo se! Iako smo na početku imali malih problema s razlikovanjem registracije kratkog (povratak na prethodni ekran) i dugog pritiska (povratak na glavni ekran),  s vremenom smo za nj stekli osjećaj. I nakon toga, klasična Android navigacija nam se činila anakronom.
S druge strane, ne možemo reći da smo zavoljeli Huaweijevo EMUI sučelje. S jedne strane, na dobar način kopira Apple (postavke, ladica s prečacima za aplikacije kojoj se može pristupiti i bez otključavanja ekrana). S druge strane, ima zaista loš i slabo prepoznatljiv dizajn ikona.
Uz stražnju dvostruku kameru stoji natpis Leica, no niti dvije kamere, niti potpis gigantskog branda iz svijeta fotografije, nije pomogao Huaweiju da se nametne u vrlo oštroj konkurenciji flagship kamera. Noćne fotografije su bile previše kontrastne, a dnevne prezasićene. Ipak, Huawei je briljirao na selfie testu te nas pozitivno iznenadio vrlo dobrom noćnom 4K snimkom.
Na stranu sučelje i kamera, kad bismo morali izdvojiti najslabiju kariku ovog mobitela, bila bi to baterija. S obzirom da P10 ima Full HD ekran, očekivali smo nešto nižu potrošnju. Sat vremena korištenja iscijedilo je čak 18% kapaciteta, tek jedan posto manje od Sonyjeve Xperije XZ Premium, koja ima mrvicu jači čipset i 4K ekran.
Noćna Huawei P10 opt
Čipset: HiSilicon Kirin 960
RAM: 4 GB
Ekran: 5,1 “
Rezolucija: 1920 x 1080
Fotoaparat (stražnji): 12 MP + 20 MP (crno-bijela)
Baterija: 3200 mAh


LG G6 2 fmt
LG G6
Štedljiv i pouzdan


Ogroman ekran u malom kućištu i štedljiva baterija glavne su odlike novog LG-jeva flagshipa. Jednostavno, nemate dojam da koristite mobitel s 5,7-inčnim ekranom, ni po ergonomiji, niti po potrošnji. LG G6 se u ruci doima tek malo većim od Huaweijeva P10. Ono što ovdje radi najveću razliku je svakako velika površina ekrana u odnosu na površinu uređaja. Nema fizičkih/kapacitivnih tipki. Sva navigacija smještena je unutar ekrana, na virtualnim tipkama. A mjesta na ekranu ima i više nego dovoljno jer se LG odlučio za 18:9 format ekrana, umjesto klasičnog 16:9. U principu to znači da je ekran izdužen te pruža više prostora za pregled aplikacija, web stranica, poruka... S druge strane, većina aplikacija nije optimizirana za ovaj format te prikaz stoga zna biti izobličen ili skraćen, što se najbolje vidi u (YouTube) videima. Usprkos tome, kvaliteta prikaza je jako dobra. Uz uključenu maksimalnu svjetlinu na izduženom 2K ekranu te WiFi, NFC i GPS, baterija je tijekom jednog sata potrošila samo 11% kapaciteta.
Za razliku od prethodnih modela, ovo je prvi LG-jev flagship bez izmjenjive baterije. S novim flagshipom LG je također napravio zaokret od 180 stupnjeva u pogledu materijala i kvalitete izrade. G6 se doima puno solidnijim nego njegov prethodnik, a ima i IP68 certifikat. Prednja strana mobitela i stražnje kamere imaju Corning Gorilla Glass 3, a stražnja CGG 5 zaštitu. Okvir mobitela sazdan je od aluminija.

LG G6 3 opt
G6 također ima dvostruku kameru, no nešto drugačiji sistem od Huaweijevog P10. Naime, jedna stražnja kamera je „obična“, ima širi otvor blende, optičku stabilizaciju i PDAF autofokus. Druga stražnja kamera je širokokutna, s užim otvorom blende, ali praktična za snimanje grupe ljudi ili većeg kadra. Fotografije u dnevnim uvjetima su dobre, u noćnim ipak za nijansu, dvije lošije. U odnosu na druge flagshipove, G6 kamere se nalaze u zlatnoj sredini. Profesionalci će svakako izvući više iz njih u pro načinu rada. LG-ju bi u ovom segmentu eventualno zamjerili što je smanjio broj MP-a na prednjoj kameri.
Zamjerke nemamo na softver i sučelje. Iako osobno nikad nisam bila vlasnica LG-jevih mobitela, uvijek se iznova pozitivno iznenadim, koliko se brzo adaptiram na LG-jev UI. Možda zato što nudi veliku slobodu prilagođavanja. Primjerice, možete ostaviti tvornički podešen prikaz na kojem se sve aplikacije prikazuju na zaslonu (po uzoru na iOS) ili omogućiti gumb koji vas baca na popis svih instaliranih aplikacija (tzv. app drawer na Androidu). Možete zadržati custom LG-jeve ili se prebaciti na originalne Android ikone. Možete se služiti klasičnim navigacijskim tipkama ili ih dodati/promijeniti. Isto tako, smatramo da G6 ima najmanje bloatwarea u odnosu na konkurenciju.
Uz sve pohvale i dobar dojam koji generalno ostavlja, ne možemo zanemariti slona između G6-ovih staklenih površina. Naravno, govorimo o prošlogodišnjem, sada već zastarjelom Qualcomm Snapdragon 821 čipsetu. Gotovo na svim benchmark testovima, G6 je osvojio zadnje mjesto, a kašnjenje u otvaranju i prebacivanju između aplikacija primjetno je u normalnom korištenju uređaja. G6 zbog toga ne možemo preporučiti kao future-proof flagship, koji se isplati uzeti na neku ugovornu obvezu od dvije godine.
Noćna LG G6 opt
Čipset: Qualcomm Snapdragon 821
RAM: 4 GB
Ekran: 5,7 “
Rezolucija: 2880 x 1440
Fotoaparat (stražnji): 13 MP + 13 MP (širokokutna)
Baterija: 3300 mAh



Odabrane Samsung Galax fmt
Samsung Galaxy S8+
Zgodni frajer


Samsung ni ove godine nema konkurencije kad je u pitanju dizajn. Zaobljeni rubovi, izduženi ekran te iznimno malo neiskorištenog prostora na prednjoj strani tvore uvjerljivo najljepši mobitel na testu, a i šire. Samsung Galaxy S8+ je, kao i većina ostalih konkurenata, izrađen od dvije staklene ploče (prednja i stražnja strana mobitela zaštićene su Corning Gorilla Glass 5 staklom) spojene tankim metalnim obrubom. Usto, mobitel ima IP68 certifikat. Jedina mana dizajna je položaj skenera otiska prstiju na poleđini, pored kamere. Prvo, osobe s manjim prstima s naporom će doprijeti do nj, a pritom postoji dobra šansa da slučajno dodirnu/zamažu kameru. Alternativu skeneru otiska prstiju predstavlja skener šarenice, koji vrlo dobro i brzo radi, no samo u idealnim uvjetima.
Samsungov flagship je vrlo dobar do odličan mobitel u svim segmentima. Smetale su nas neke sitnice, ali prave, velike mane ovaj mobitel nema. Više nema ni bloatwarea, koji nas je često iritirao. Sad možete birati hoćete li instalirati set Samsungovih aplikacija na mobitel ili ne. Sa ili bez Samsungovih aplikacija, čipset Samsung Exynos 8895 Octa radi iznimno brzo i fluidno. Sintetički benchmark testovi u načinu rada s visokim performansama (najviša rezolucija, najviša svjetlina) pozicioniraju Galaxy S8+ u sredinu, što se tiče performansi. Međutim, rezultati koje smo dobili na stvarnim testovima performansi pokazuju da se ovaj flagship može ravnopravno hrvati s Qualcomm Snapdragon 835 konkurentima. U par situacija tijekom normalnog korištenja, s tridesetak otvorenih aplikacija, primjetili smo mali lag u prebacivanju između programa, no ništa posebno ozbiljno nije narušilo naš dojam o brzini rada. S druge strane, trebalo nam je neko vrijeme da se ufuramo u kretanje kroz Samsungovo sučelje.

Samsung Galaxy S86 fmt
Ostale sitnice koje su nas zasmetale vezane su uz ekran, točnije tvornički podešene postavke. Galaxy S8+ se reklamira kao mobitel s izvanrednim 2K ekranom, a tvornički je postavljen na Full HD+ rezoluciju (FullHD + par stotina piksela u dužinu) te koristi Adaptive Display za prikaz boja. U teoriji, Adaptive Display mijenja prikaz/zasićenost boja i oštrinu prikaza ovisno o okruženju (svjetlosnim uvjetima) i aplikaciji. U praksi, taj način rada nije polučio dobre rezultate radi pretjerane zasićenosti boja. Primjerice, snijeg u video spotu pjesme Katy Perry „Unconditionally“ izgledao je žućkasto. Smatramo kako je puno bolje prebaciti se na basic (sRGB) ili AMOLED photo/cinema načine rada.
Zaobljeni rubovi te format ekrana 18.5:9 naći će svoje pobornike, ali protivnike. Unikatni format ekrana dat će vam još više prostora za čitanje knjiga ili sadržaja na web stranici nego LG G6, ali će također imati veće crne rešetke na raznim aplikacijama i prilikom gledanja filmova. Pitanje je hoće li ovaj format ikada postati standardom. Osobno smatramo da 18:9 ima veće šanse. Na zaobljenim rubovima možete postaviti prečace za omiljene aplikacije, no gledamo li ekran u cjelini, prikaz na rubovima malo nagrđuje dojam. Unatoč velikom, svjetlom ekranu, baterija od 3500 mAh nas nije razočarala.
Uz odličan ekran i performanse, Galaxy S8+ se može pohvaliti i izvrsnom kamerom, koja, istinu govoreći, kaska za HTC U11 u noćnim uvjetima, ali postavlja standarde u dnevnim, idealnim svjetlosnim uvjetima. Prednja kamera također.
Noćna Samsung Galaxy opt
Čipset: Samsung Exynos 8895 Octa
RAM: 4 GB
Ekran: 6,2 “
Rezolucija: 2960 x 1440
Fotoaparat (stražnji): 12 MP
Baterija: 3500 mAh



Odabrane Sony Xperia fmt1
Sony Xperia XZ Premium
Mobilni teškaš



S fenomenalnim 4K HDR ekranom, vrlo dobrim performansama i poznatim sučeljem, Sony Xperia XZ Premium mogla bi pridobiti Sonyjeve fanove. Kao i kod HTC U11, Qualcomm Snapdragon 835 se brine za brzo izvršavanje zadaća, bez posebnog zagrijavanja. Sučelje je customizirano, ponajviše u izgledu ikona, no nećete se previše navikavati na njega.
Ono što će vam prvo upasti u oči je kvaliteta prikaza. Boje i oštrina nemaju premca. Oštrina varira od jednog do drugog načina upotrebe, no razliku golim okom nećete primjetiti. Naime, većinu vremena Xperia XZ Premium fura upscaleanu 1080p rezoluciju, a prava 4K rezolucija se uključuje pri renderiranju 4K sadržaja, tj. videa i fotografija. Uređaj podržava HDR10 standard, no „prava“ 4K HDR reprodukcija nije moguća jer ekran ima 8, a ne 10 bita po kanalu.
Unatoč tome što mobitel većinu vremena ne prikazuje pravi 4K sadržaj, baterija se itekako jako brzo troši. Tijekom jednog sata korištenja otišlo nam je skoro jedna petina kapaciteta. Dakako, pitanje je hoćete li koristiti mobitel punih pet sati dnevno. Primjerice, naše stvarno prosječno dnevno korištenje mobitela, u smislu da po njemu nešto radimo, a ne da nam leži u džepu, je 3-3,5 sata. Svejedno, trajanje baterije se čini na knap i moglo bi predstavljati problem nakon godinu dana svakodnevne uporabe.

Sony Xperia XZ Premium fmt
Za sam uređaj vjerujemo da će izdržati sve nepodopštine te slučajne padove. Xperia XZ Premium ima Corning Gorilla Glass 5 zaštitu s prednje i stražnje strane, a tu je i, u Sonyjeve flagshipe već godinama implementirana, IP68 otpornost na vodu i prašinu, koja se sada ne čini velikom prednošću u odnosu na ostale konkurente. S druge strane, nismo u potpunosti zadovoljni materijalima izrade. Uz staklo (prednja i stražnja strana) i metal (gornji rubovi), Sony se odlučio za plastiku na bočnim rubovima. Nadalje, japanska tvrtka nastavlja s pomalo zastarjelim, repetitivnim dizajnom. Sjajna, reflektirajuća površina još nekako estetski popravlja dojam, ali jako nam smeta relativno mala površina ekrana u odnosu na uređaj. Sony će morati smanjiti te granice želi li ostati konkurentan, i to ne samo radi ergonomije.
Slično bismo mogli reći za kameru. Stražnja kamera na papiru ima najviše megapiksela, a ni prednja kamera nije loša (13 MP), no rezultati ne idu Xperiji XZ Premium u prilog. U najboljem slučaju, na usporednom testu fotografije su bile u zlatnoj sredini. Softver kamere je, po našem mišljenju, rudimentaran, nudi manje opcija za podešavanje parametara od drugih uređaja na testu, te je osjetno sporiji. Sve to se može riješiti softverski, pa se nadamo da će Sony u dogledno vrijeme izdati update koji poboljšava performanse i kvalitetu fotografija te daje više slobode korisnicima.
Noćna Sony Xperia XZ opt
Čipset: Qualcomm Snapdragon 835
RAM: 4 GB
Ekran: 5,5 “
Rezolucija: 3840 x 2160
Fotoaparat (stražnji): 19 MP
Baterija: 3230 mAh


USPOREDNI TEST android 5 tablica

(Stranica 1 od 9)
« Prev All Pages Next » (Stranica 1 od 9)
Ocijeni sadržaj
(8 glasova)

// možda će vas zanimati

Newsletter prijava


Kako izgleda naš posljednji newsletter pogledajte na ovom linku.

Skeniraj QR Code mobitelom i ponesi ovu stranicu sa sobom

Koji Android je najbolji - USPOREDNI TEST Top 5 Android telefona - VidiLAB - QR Code Friendly

Copyright © by: VIDI-TO d.o.o. Sva prava pridržana.