Nešto više od dva tjedna nakon predstavljanja AMD-ove Radeon RX 480 serije, shvativši što AMD planira učiniti s njom po pitanju plasiranja na tržište i segmenta u kojem spada, nVidija se brže bolje upustila u predstavljanje svojeg pandana – GeForce GTX 1060. Ovaj GPU kodnog naziva GP106 dolazi s 1280 CUDA jezgri i 6 GB VRAM-a DDR5, što je dosta više u usporedbi s prošlom generacijom, odnosno GTX 960 koja je po defaultu dolazila s dva, iako su postojali i 4 GB modeli. ROP’s-a broji 48, a texture unitsa 80, što je poprilična razlika u odnosu na GeForce GTX 1070, odnosno u prijevodu nekih 33% manje kroz sva područja. No, kao što ćete vidjeti ovo nije omelo GeForce GTX 1060 da performansama parira prošlogeneracijskoj GeForce GTX 980, što je stvarno impresivno. Time smo zapravo dobili performanse GeForce GTX 980 u GeForce GTX 960 formatu, barem što se tiče efikasnosti.
GeForce GTX 1060 dobila je i svoj referentni, odnosno Founders Edition verziju hladnjaka koji izgleda slično GeForce GTX 1070 i GeForce GTX 1080, no u suštini je drugačiji po pitanju kvalitete izrade. Većinom je plastične izrade, a gornja ploha više nije prozirna da se kroz nju vidi u unutrašnjost hladnjaka već je pokriva puna plastika. TDP je smanjen na svega 120 W, a kartica u referetnom izdanju nosi samo jedan 6-pinski PCI-express power konektorom, iako ćemo je sigurno češće viđati s jednim 8-pinskim PCI-express konektorom u aftermarket izdanjima. Kada smo se već dotaknuli Founders Edition, GTX 1060 kreće s cijenom od 300 $ za nju dok bi aftermarket verzije partnera trebale biti oko 250 $.
Za sada možete zaboraviti na točnost ovih cijena, eventualno za Founders Edition jer kako se čini bit će puno više od toga, ponajprije zbog limitiranih zaliha. Na stranu cijena, jedan od većih problema GeForce GTX 1060 serije jest nedostatak SLI podrške. Da, nVidija je iz nekog nama nepoznatog razloga uklonila podršku za SLI i multi-GPU konfiguracije. Osobno mislimo da je stvar u tome što je GeForce GTX 1060 toliko jaka da bi u 2-way SLI načinu rada bez problema pomela jednu GeForce GTX 1080, a uz to bi takav SLI setup od dvije GeForce GTX 1060 bio otprilike 10-20% jeftiniji što bi potencijalno moglo naštetiti prodaji GTX 1080 i umanjiti zaradu. Iako su to samo nagađanja, velika je vjerojatnost da je takvo što istina jer jednostavno ne možemo proizvesti nikakav drugi logički zaključak, pogotovo imajući na umu da su dosadašnje GeForce GTX x60 serije uvijek imale mogućnost SLI uparivanja.
Iz tabora MSI i Gigabyte su nam također stigle dvije verzije GeForce GTX 1060 i to opet iz njihovih Gaming X i G1 Gaming serija.
Jedino što ih razlikuje jest konstitucija hladnjaka, gdje je u slučaju Gaming X modela MSI maknuo koju toplovodnu cijev van inicijalnog dizajna, a Gigabyte u slučaju G1 Gaming modela uklonio jedan ventilator. Sve ostalo je manje-više isto, od veličine do mogućnosti te se obje kartice po tome ne razlikuju ništa više u usporedbi sa svojom većom braćom, počevši od LED osvjetljenja pa do 0 RPM načina rada ventilatora. Obje kartice su također tvornički overclockirane, a ovog puta Gigabyte nosi titulu malo jačeg (u teoriji) na račun nešto većeg GPU boost radnog takta. S druge strane MSI-jeve Gaming X verzije u oba slučaja (GeForce GTX 1070 i GeForce GTX 1060) u “OC mode” načinu rada imaju otprilike 100 MHz veći radni takt memorije, što se na kraju pokazalo kao glavni nositelj razlike u performansama između ova dva modela, gdje je MSI bio zericu ispred Gigabytea.
Recenziju Gigabyte GTX 1060 G1 Gaming pročitajte ovdje.