Kao što smo vam i obećali, te najavili u prošlom broju, na test bed nam je stigao dugo očekivani i trenutno najjači AMD-ov nasljednik prošle generacije grafičkih kartica – Fury X. Iako smo se još onda raspisali o njoj, podsjetit ćemo vas na par bitnih detalja.
Noviteta ima na svakom koraku, počevši od onog najočiglednijeg, vanjštine i fizičkog dizajna ove kartice. Ovo je jedan od najprivlačnijih referentnih dizajna s kojim smo se imali prilike susresti, ponajprije zbog izuzetno kompaktnih dimenzija, imajući na umu da je ovdje ipak riječ o high-end grafičkoj kartici. Kvaliteta izrade i pažnja posvećena detaljima također igraju veliku ulogu u novom dizajnu, a pod time prvenstveno mislimo na kombinaciju fino ispoliranog metala i nečeg nalik gumiranoj površini, Radeonove svjetleće natpise, te sitnice poput LED indikatora na mjestu PCI-express power konektora. Kad smo se već dotaknuli njih, naći ćete dva 8-pinska PCI-express power utora s kojima se Fury X kartici u teoriji može dostaviti više od 300 W snage, dok u praksi pod punim opterećenjem povlači malo ispod toga, što čak i nije toliko više od deklariranog TDP-a.
Kako bi se suzdržala sva ta snaga, odnosno toplina koja se uslijed njenog dovođenja stvara, AMD se odlučio na jedinstveno rješenje i upotrebu vodenog hlađenja koje temperaturu pod opterećenjem održava na svega 50 °C, dok je u stanju mirovanja debelo ispod 30 °C. Iako je kartica generalno tiha, nema coil whinea, a ventilator radijatora vodenog hlađenja također je izuzetno tih, izvedba pumpe na našem primjerku kartice bila je nesnosno glasna, vrlo visokog piskutavog zvuka. Nismo jedini koji su primijetili ovaj problem, a AMD se u međuvremenu osvrnuo i na njega, te je rečeno da su u prodaju već puštene nove verzije pumpe koje su u potpunosti eliminirale ovaj problem. Ovakav tip hlađenja će za sada biti jedino izdanje u kojem ćete moći vidjeti Fury X, jer po informacijama koje smo za sada dobili, AMD-ovi board partneri neće moći raditi aftermarket rješenja hladnjaka na svoju ruku.
Testiranje Set igara koje smo isprobali uključivao je i veliki hit Tomb Raider
Što se tiče tehničkih karakteristika, Fury X i njen GPU kodnog imena Fiji XT donosi više nego ikad GCN stream procesora – čak 4096. Osim ove promjene, najveća je svakako uporaba High Bandwidth memorije (HBM). Ukratko, ono što HMB memorija omogućava, osim bržeg rada, jeste puno manji footprint na samom PCB-u grafičke kartice, što joj zapravo i omogućava male dimenzije. Ova video memorija nove generacije s tehničke strane donosi puno bolje performanse na račun veće propusnosti, izuzetno široke memorijske sabirnice (4096-bita) ali i činjenice da je riječ o kompletnoj novoj arhitekturi VRAM-a koja puno efikasnije komunicira s GPU-om.
Ono što je još interesantno kod memorije jest činjenica da radi na taktu od samo 500 MHz (1000 MHz efektivno), ali neka vas to ne brine, jer u kombinaciji s 1050 MHz radnim taktom GPU-a, sve funkcionira na očekivanoj razini po pitanju performansi. Fury X je po tom pitanju dostojna svoje titule flagship grafičke kartice, jer svaki zadatak koji joj se postavi, bilo da je igra ili sintetički benchmark u pitanju, Fury X “samelje” bez problema. Iako će bez problema baratati i 4K rezolucijom, ukupna snaga još nije na toj razini da ćete moći dobiti veliki broj FPS-a uz visoke detalje, ali nije niti kod konkurencije. U svakom slučaju, kartica je obzirom na svoju snagu i količinu VRAM-a po pitanju rezolucije idealna za 1440p i 1600p.
Duljina Cijenom i performansama konkurira Nvidiji GTX 980 Ti, a gabaritima je znatno manja
U cijeloj priči možemo upiti dvije konkretne primjedbe za ovaj model. Počet ćemo prvo s činjenicom da je overclocking vrlo ograničen i gotovo neizvediv, barem što se memorije tiče, dok je takt GPU-a moguće podignuti tek svega par desetaka MHz. Druga primjedba pada na nedostatak HDMI 2.0 standarda, što možda i nije toliko strašno, ali je stvarno nepotreban, mogli bismo reći propust. Inače, od video izlaza, Fury X ima tri DisplayPort 1.2a i jedan HDMI 1.4a.
Bez HDMI-ja 2.0 Čudna odluka da se zaobiđe ovaj standard, pa nema podrške za 60 Hz 4K
Iako je generalno gledajući cijena velika za većinu prosječnih korisnika, AMD je napravio dobar potez i postavio cijenu ove kartice na istu razinu na kojoj je i njezin konkurent, GeForce GTX 980 Ti. Iako se pokazalo da je nVidia s ovom karticom u većini slučajeva ipak nešto bolja po pitanju performansi, Fury X predstavlja kompaktno, tiho i hladno rješenje koje će znati cijeniti dobar dio publike.